English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

banner_tsf

banner_gsgm

banner_antakyabel

banner_dogakay

FIDE_logo

Dünya Kadınlar Şampiyonası'nda Üçüncü Tur-İkinci Gün
IMG_5333Dünya Kadınlar Şampiyonası'nda çekişmeli geçen günde tek galibiyet GM Chen Zhue'nun GM Yifan Hou'ya karşı aldığı galibiyet oldu. Son şampiyon GM Alexandra Kosteniuk ise korkulu dakikalar yaşadı. Bugün alınan sonuçlar sonunda çeyrek finale çıkan ilk dört sporcu GM Humpy Koneru, WGM Wenjun Ju, GM Kateryna Lahno, GM Xue Zhao oldu. Çeyrek finale kalacak olan diğer sporcular ise yarın oynanacak olan eşitlik bozma maçları sonunda belli olacak. Şampiyonadan elenenler ise IM Anna Muzychuk, IM Anna Zatonskih, IM Yelena Dembo ve WGM Qian Huang oldu.
IMG_6374
Kosteniuk, açılışta yaptığı piyon fedasının karşılığını oyun sonuna avantajlı girerek aldı. Oyun sonunda üstün olmasına karşın dikkatli oynayan rakibi WGM Lufei Ruan üstünlüğü devralarak  son şampiyona zorlu dakikalar yaşattı ve köşe piyonunun yetersizliği oyunun berabere sonuçlanmasına sebep oldu. Alınan bu sonuçla turu geçecek olan sporcunun belirlenmesi yarın oynanacak olan eşitlik bozma maçlarına kaldı.


IMG_6301

IM Anna Zatonskih güçlü rakibi GM Humpy Koneru'ya karşı mücadele etmesi gerekirken 14.hamlede erken beraberlik teklif ederek turnuvaya veda etti.

IMG_6359

Oyun boyunca sonucun beraberlikten uzak olduğu  GM Viktorija Cmilyte - IM Almira Skripchenko mücadelesinde ilginç bir pozisyonda oyun 3 konum tekrarı ile berabere sonuçlandı. Alınan bu sonuçla turu geçecek olan isim eşitlik bozma maçları sonucunda belli olacak.

IMG_6338

GM Xue Zhao hiç riske girmeden dikkatli oynayarak tur için yeterli olan yarım puanı aldı.

IMG_5319

IM Mariya Muzycuk ve IM Harika Dronavelli'den hangi sporcunun tur atlayacağını eşitlik bozma maçları belirleyecek.

IMG_6315

GM Kateryna Lahno ikinci maçında WGM Qian  Huang ile berabere kaldı. İki oyun sonunda 1.5-0.5 sonuçla üst tura geçti.

IMG_6343

IM Anna Muzychuk şampiyonaya veda etti.

IMG_6360

GM Yifan Hou'ın ilk maçı almasının ardından ikinci maçta GM Chen Zhue'nun iyi mücadele ederek puan alması, turu atlayacak olan sporcunun belirlenmesini eşitlik bozma maçlarına bıraktı.
 
Turkish Chess Federation © 2010