English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

banner_tsf

banner_gsgm

banner_antakyabel

banner_dogakay

FIDE_logo

Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası 2010
logoAntakya Belediyesi’nin sponsorluğunda Antakya’da 03-25 Aralık 2010 tarihlerinde yapılacak Dünya Şampiyonası’na 31 ülkeden 63 oyuncu katılıyor.


Dünya  Kadınlar Satranç Şampiyonası Antakya’da başlıyor. Antakya Belediyesi’nin sponsorluğunda 03-25 Aralık 2010 tarihlerinde yapılacak Dünya Şampiyonası’na 31 ülkeden 63 oyuncu katılacak.


Türkiye’de ilk kez düzenlenecek bu büyük organizasyon yarın saat 17:00’de Anemon Otel’de yapılacak açılış töreni ile başlayacak. 04 Aralık Cumartesi günü ise Antakya’nın ünlü Mozaik Müzesi’nde saat 15:00’te yapılacak ilk tur müsabakaları ile şampiyonanın startı

verilecek. Şampiyonada dünyanın en seçkin bayan oyuncularından 2008 Bayanlar Dünya Şampiyonu Rus Büyükusta Alexandra Kosteniuk, Hindistan’dan Humpy Koneru, Çinli Büyükusta Hou Yifan, Rus Büyükusta Tatiana Kosintseva, Gürcü GM Nana Dzagnidze gibi

elit satranççılar mücadele edecek.

Şampiyona eleme usülüne göre yapılacak olup, 5 tur ve final turu olmak üzere toplam 6 turdan oluşacak. Her turda oynanacak iki oyun sonrasında kazananlar bir sonraki tura geçecekler. Altıncı tur ise final turu olup, kazanan iki yıl süresince Kadınlar Dünya Şampiyonu unvanını kazanacak. Bu arada şampiyonada toplam 450,000 dolar ödül dağıtılacak.


Ali Nihat Yazıcı “ Türk satrancı açısından büyük tanıtım olacak”

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası’nın Türk Satrancının tanıtımı açısından büyük yarar sağlayacağını söyledi. Yazıcı, 2005 yılında satrancı okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını sağladıklarını vurgulayarak Türkiye Satranç Federasyonu’nun artık dünyanın sayılı hatta en önde gelen Satranç Federasyonu olduğunu söyledi.

 

Ali Nihat Yazıcı bu arada Antakya Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş’ın şampiyonanın gerçekleştirilmesi konusunda gösterdiği katkılardan dolayı kendisine teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi.

 
Turkish Chess Federation © 2010