English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

banner_tsf

banner_gsgm

banner_antakyabel

banner_dogakay

FIDE_logo

Dünya Kadınlar Şampiyonası Kapanış Töreni ile Sona Erdi

IMG_7926Antakya'da gerçekleştirilen Dünya Kadınlar Şampiyonası, 24 gün süren uzun bir maratonun ardından ödül töreni ile son buldu. Törende Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr Lütfü Savaş, FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov, Hatay Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Rıza Tütüncüoğlu ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı birer konuşma yaptılar. Antakya Belediyesi Mehter Bandosu'nun da sahne aldığı törende şampiyonaya destek veren kurum,kuruluş ve kişilere FIDE, Türkiye Satranç Federasyonu ve Antakya Belediyesi tarafından plaket takdim edildi. Dereceye giren sporculara kupa, madalya, yerel giysi,taç ve para ödülü verildi.

 
 


Devamı...

Ruan Skoru Eşitledi, Şampiyonu Eşitlik Bozma Maçları Belirleyecek

IMG_7348Dünya Kadınlar Şampiyonası'nda final serisinin dördüncü maçında beyazlarla oynayan Lufei Ruan, kritik bir kazanç elde ederek skoru eşitledi.
Final serisinin son maçında Sicilya açılışının Scheveningen (Keres Attack) varyantı oynandı. Yifan Hou'nun 12...Vh2?! ve 13...Fd7?! hamleleri, beyazların açılıştan üstün çıkmasını sağladı. Yifan Hou'nun ya 12....Fd7!? ya da 13...Axd4 oynaması gerekiyordu. Beyazlar adına açılıştaki üstünlük oyun ortasına da yansıdı. Aktif ve agresif oynayan Lufei Ruan, Yifan Hou'ya şampiyonluk izni vermedi.

Şampiyonu yarın saat 12:00'da oynanacak eşitlik bozma maçları belirleyecek.
Devamı...

Şampiyonada Heyecan Dorukta

IMG_7306Dünya Kadınlar Şampiyonası'nda final serisinin üçüncü maçında ilk maçta olduğu gibi Caro- Kann açılışı oynandı. İki tarafta açılıştan sorunsuz çıktı. Eşit olan oyun Yifan Hou'nun yapmış olduğu 23.Axb7? hamlesinden sonra, beyazların kazanma ihtimalinin olmadığı bir hal aldı. Oyun sonunda Lufei Ruan  her ne kadar kalite feda etsede bu sonucu değiştirmeye yetmedi ve oyun berabere bitti.

Lufei Ruan'ın yarın kazanmaktan başka çaresi yok gibi görünüyor. Yifan Hou ise kaybetmediği takdirde Dünya Şampiyonu ünvanını alan en genç kadın sporcu olarak tarihe adını yazdıracak. 

 

 

 

 

 

 

Devamı...

Hou Bir Adım Öne Geçti

IMG_7245Dünya Kadınlar Şampiyonası'nda bugün final serisinin  ikinci maçında sicilya açılışının scheveningen varyantı oynandı. Açılıştan her iki taraf problemsiz çıktı. Oyun ortasında ise Yifan Hou'nun küçük hataları beyaza üstünlük versede 21.Fxd5? hamlesi beyazın bütün avantajını yok etti. 21.Fd4 hamlesi ile beyazlar üstün olduğu bir oyun ortası oynayabilirdi; fakat bu hatadan sonra vezirlerin de değişilmesi ile siyahların üstün olduğu bir oyun sonu oynandı. Beyazlar oyun sonunda bir kaç hata yaptığı ve a4'teki atı oyuna sokmadığı için oyunu kaybetti. Hou Yifan siyahlarla kazanmış olduğu bu maçla beraber şampiyonluğa bir adım daha yaklaştı.
Devamı...

Dünya Kadınlar Şampiyonası'nda Final Maçları Başladı

IMG_7087Dünya Kadınlar Şampiyonası'nda Çinli iki sporcu GM Yifan Hou ve WGM Lufei Ruan arasında Dünya Şampiyonunu belirleyecek olan final maçları başladı. 4 maç sonunda eşitlik bozulmadığı takdirde cuma günü eşitlik bozma maçları yapılacak.

Final turunun ilk maçında; Caro-Kann savunmasında pek tercih edilmeyen 3.f3 hamlesinden sonra beyazlar açılıştan istediğini elde edemedi. Oyun ortasında  Lufei Ruan, elde ettiği hafif üstünlüğü galibiyete çeviremedi ve 24...c5? hamlesinden sonra siyahlar, beyazların üstün olduğu bir finale gitmek zorunda kaldı; fakat Yifan Hou gibi bir büyükustanın bu oyun sonunu teknik bir şekilde kazanamaması şaşırtıcıydı. Final heyecanı iki tarafında oyununu olumsuz yönde etkilemişe benziyor.

 


Devamı...
Turkish Chess Federation © 2010